اگر در آپارتمان کوچکتان احساس خفگی می‌کنید، این ۷ راه را امتحان کنید

اگر در آپارتمان کوچکتان احساس خفگی می‌کنید، این ۷ راه را امتحان کنید

گاهی وارد خانه‌ای می‌شوی و چیزی حس نمی‌کنی. بدون حضور انسان، آنها فاقد چیزی هستند که به یک خانه زندگی می‌بخشد. در اینجا چند ایده وجود دارد که می‌تواند زندگی بیشتری را به خانه شما بیاورد، به طوری که هر بار که وارد خانه می‌شوید، از قبل نفس می‌کشد. روش‌های علمی برای تبدیل یک فضای تنگ به مکانی شادتر و سالم‌تر وجود دارد که در ادامه به برخی از راهکارها در این باره می‌پردازیم.

با توجه به این که بسیاری از ما اکنون به طور نامحدود از خانه کار می‌کنیم محیط اطرافمان حتی می‌تواند تنگ‌تر از گذشته احساس شود. پیامدهای بالقوه سلامت روان ناشی از احساس محصور شدن در فضا به ویژه در طول بدترین پاندمی زمانی که بسیاری از افراد احساس می‌کردند در فضایی بسته قرار گرفته و دچار اضطراب و اندکی افسردگی شده بودند آشکار شد. علیرغم آن که درست است که فضاهای جمع و جور می‌توانند احساس تنگنا هراسی یا اضطراب را در فرد تشدید کنند، اما با رویکردی مناسب نمی‌توان احساس آرامش و دنج بودن را در فضا ایجاد کرد. به عنوان یک گونه ما در فضاهای کوچک تکامل یافته‌ایم.

به گزارش فرارو به نقل از واشنگتن پست، شاید چندان شگفت‌انگیز نباشد که بدانیم روش‌های علمی برای تبدیل یک فضای تنگ به مکانی شادتر و سالم‌تر وجود دارد. در ادامه به برخی از راهکارها در این باره می‌پردازیم:

 


۱- بی‌نظمی را کاهش دهید

پژوهشگران دریافته‌اند که یک فضای بهم ریخته می‌تواند از نظر فیزیکی و روانی خسته کننده باشد. نتیجه مطالعه‌ای منتشر شده در سال ۲۰۱۷ میلادی در نشریه Current Psychology  نشان داد که زندگی در میان بهم‌ریختگی با کاهش بهره‌وری و اهمال کاری مزمن مرتبط است. این یکی از مشکلاتی است که راه حلی ساده دارد. می‌توانید خانه خود را از وسایلی که به آن نیاز ندارید پاکسازی کنید و وسایلی را که می‌خواهید نگه دارید بهتر سازماندهی کنید.

سعی کنید سیستم‌های ذخیره سازی مانند قفسه‌های قابل انباشته شدن را اضافه کنید که از فضای عمودی بهره می‌برند. کشوها و جعبه‌هایی که زیر مبلمان قرار می‌گیرند نیز زمانی ایده‌آل هستند که در متراژ محدود قرار دارید. هر طور که این کار را انجام دهید خلاص شدن از شر درهم و برهمی به طرز باورنکردنی رهایی بخش است، زیرا ناگهان می‌توانید کارآمدتر زندگی کنید. زمانی که وسایل زیادی دارید لذت بردن و دانستن قدر آن دشوار است زمانی که آن وسایل را به دقت مدیریت می‌کنید قدر و ارزش آنچه دارید را درک می‌کنید.

 

 


۲- ایجاد مرزها

بین فضای خود و فضای دیگر افراد تفاوت و تمایز قائل شوید. این کار را می‌توان به سادگی با شناخت و احترام به مناطق تعیین شده در یک اتاق خاص یا با ایجاد یک تقسیم کننده اتاق برای حفظ حریم خصوصی انجام داد. همچنین، اگر در حال تماس آنلاین یا تماشای تلویزیون هستید از هدفون استفاده کنید.

 

 


۳- از رنگ به نفع خود استفاده کنید

به گفته کارشناسان بهداشت روان، این دید رایج که یک فضای کوچک زمانی که با رنگ‌های روشن‌تر رنگ‌آمیزی می‌شود بزرگتر به نظر می‌رسد به طور کلی صادق است، زیرا دیوارهای رنگ پریده نور بیش‌تری را بازتاب می‌دهند و اتاق‌ها را بازتر نشان می‌دهند. با این وجود، این بدان معنا نیست که شما باید تمام دیوارها را سفید نگه دارید. می‌توانید از رنگ‌هایی که قادر به بزرگتر نشان دادن فضا هستند از جمله رنگ‌های سردتر مانند رنگ آبی روشن بر روی دیوار استفاده کنید. علاوه بر این که رنگ‌های سردتر تاثیر بزرگتری دارند و آن این که با آن احساس آرامش خواهید کرد می‌توانید برای کاناپه خود رنگ‌های روشن را انتخاب کنید.


 

طراحی دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ هایی که ترکیب آنها خانه‌تان را زیبا می‌کند

 


۴- آینه‌ها را اضافه کنید

آینه‌ها ابزار آزمایش شده و واقعی برای وارد کردن نور و ایجاد تصور فضای بزرگتر هستند به ویژه زمانی که روبروی پنجره آویزان می‌شوند. بهتر است در فضای خود یک یا دو مورد آینه را اضافه کنید. آینه به شرطی که در جای مناسب نصب شود، ذهن بیننده را فریب می‌دهد و حس وسعت فضا را به او منتقل می‌کند. آینه‌های قدی بزرگ این کار را به نحو بهتری انجام می‌دهند.

ما اهمیت دکوراسیون خانه و تمایل به ایجاد فضایی جذاب و روشن را درک می کنیم. با استفاده از آینه می‌توانید براحتی به این هدف برسید. دریابید که چگونه می‌توانید خانه خود را با آینه ها به شیوه ای یکپارچه و با کلاس طراحی کنید.

 

الف) از آینه برای انعکاس نور استفاده کنید

آینه ها نور را با تابش آن از سطح خود و بازتاب آن به داخل اتاق منعکس می کنند. این بدان معناست که با قرار دادن آینه ها در نزدیکی منبع نور مانند پنجره، می‌توانید میزان نور اتاق را به طور چشمگیری افزایش دهید. با این حال، حتی می‌توان با قرار دادن آینه ها به صورت استراتژیک، از نور مصنوعی نیز بهره کامل برد.

برای انجام موثر این کار می توانید چند قدم بردارید. ابتدا باید نواحی دریافت کننده نور را شناسایی کنید. در مرحله دوم، باید آینه ای را انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا نور را منعکس کند. مرحله سوم باید زاویه آینه را طوری تنظیم کنید که حداکثر نور را بگیرد و منعکس کند. مطمئن شوید که نحوه انعکاس نور را در طول روز بررسی کنید. به این ترتیب، می‌دانید چه زمانی بهترین زمان است که فضای شما را روشن می‌کند و مطابق با آن عمل می‌کنید. ممکن است کمی ظرافت لازم باشد، اما در پایان، خانه ای روشن تر و شیک تر خواهید داشت.

 

 

طراحی دکوراسیون داخلی

 

 

ب) دکوراسیون را با مبلمان آینه ای تقویت کنید

شما به راحتی می‌توانید با مبلمان آینه‌ای ظاهر دکوراسیون خانه (آپارتمان یا ویلا) خود را زیباتر کنید. این مبلمان منحصربه‌فرد می‌توانند به هر اتاقی که در آن قرار می‌گیرند، سبک و جذابیتی بیافزایند. چنین مبلمانی در انواع مختلفی از سبک‌ها و طرح‌ها، از مدرن و امروزی گرفته تا کلاسیک در دسترس هستند. شما می‌توانید قطعاتی را بیابید که برای خانه شما مناسب هستند، از قطعات برجسته برای اتاق نشیمن گرفته تا کمدها و میزهای خواب برای اتاق خواب. از مبلمان آینه‌ای نیز می‌توان برای ایجاد یک نقطه کانونی در اتاق استفاده کرد، مانند یک صندوق عقب آینه‌ای در راهرو یا یک روشویی آینه‌ای تزئین‌شده در حمام. این یکی از راه‌هایی است که می‌توانید با آینه‌ها به خانه‌تان شیک بدهید که می‌تواند هزینه‌بر باشد. با این حال، با قطعات مناسب، به راحتی می توانید به هر فضایی یک ارتقاء فوری بدهید.

 

طراحی دکوراسیون داخلی

 


ج) یک بیانیه را به یک فضای ملایم اضافه کنید

آینه ها یک انتخاب ایده آل برای زنده کردن یک اتاق کسل کننده هستند. آنها در اشکال، اندازه‌ها و سبک‌های متنوعی وجود دارند که به راحتی می‌توانید آینه‌ای مناسب را برای مطابقت با هر دکوراسیونی پیدا کنید. علاوه بر این، آنها را می توان به دیوار آویزان کرد یا در مقابل چیزی قرار داد. اضافه کردن یک آینه بزرگ با طراحی آراسته را در نظر بگیرید. از طرف دیگر، می‌توانید آینه‌ای با شکل منحصربه‌فرد انتخاب کنید یا آینه‌ای را با رنگی پر جنب و جوش انتخاب کنید تا به شخصیتی ببخشید. اگر بیشتر از افراد خلاق هستید، همیشه می توانید قاب آینه را خودتان انجام دهید. استفاده از این روش ها به شما این امکان را می دهد که به راحتی یک فضای آرام را به چیزی خاص تر و خاطره انگیز تر تبدیل کنید.

 


د) با استفاده از آینه توجه خود را به چیز دیگری جلب کنید

می‌توانید از آینه برای جلب توجه به چیز دیگری در اتاق استفاده کنید. می‌توانید یک آینه در مقابل پنجره قرار دهید تا نمای بیرون را منعکس کند. علاوه بر این، می‌توانید از یک آینه برای انعکاس دکوراسیون داخلی مانند یک لوستر چشم نواز استفاده کنید. یا اگر اثر هنری دارید که احساس می‌کنید زیاد دیده نمی‌شود، به سادگی یک آینه را روی دیوار مقابل قرار دهید و مطمئن هستیم که توجه بیشتری را به خود جلب خواهد کرد. با زوایایی که استفاده می کنید خلاق باشید و تا زمانی که چیزی را که دوست دارید بیابید آزمایش کنید.

 

طراحی دکوراسیون داخلی

 هـ) آینه هایی را که قبلاً ممکن است داشته باشید تغییر دهید

ما می‌دانیم که این راه‌های قبلی گاهی اوقات می‌توانند پرهزینه و غیر ضروری باشند. بنابراین، به راحتی می توانید آینه هایی را که ممکن است در خانه خود داشته باشید، تزئین کنید. یکی از راه های عالی برای انجام این کار، تغییر فریم است. در نظر بگیرید که قاب های موجود را با فریم هایی در رنگ ها یا مواد مختلف جایگزین کنید. از طرف دیگر، می توانید قاب‌های موجود را رنگ آمیزی یا لکه دار کنید تا ظاهری سفارشی تر داشته باشید. علاوه بر این، می‌توانید برخی از عناصر تزئینی مانند روبان، مهره یا برچسب را به قاب ها اضافه کنید. تمام توانت را بگذار و خودت را از طریق این آینه ابراز کن. از منابع مختلف الهام بگیرید و یکی از راه‌های مختلف ما را انتخاب کنید تا خانه‌تان را با آینه‌هایی طراحی کنید که برای شرایط شما مناسب‌تر است.

 


کاربرد آینه در دکوراسیون:


•    بزرگ نشان دادن فضا
•    افزایش نور محیط
•    پنهان کردن فضاها
•    افزایش ارتفاع سقف
•    کاربرد آینه در دکوراسیون فضاهای مینیمالیستی
•    کاربرد آینه در دکوراسیون کلاسیک
•    کاربرد آینه در فنگ شویی
 


طراحی دکوراسیون داخلی

کاربرد آینه در دکوراسیون داخلی

 ۵- اشکال و بافت‌های آرامش بخش را انتخاب کنید

پژوهشگران چینی در مطالعه‌ای دریافتند که اجسام و نمادها و اشکال گرد و خطوط منحنی با احساس شادی و خوشحالی مرتبط هستند و در مقابل پیکربندی‌های مورب و زاویه‌ای با احساس تهدید مرتبط هستند. بدین ترتیب، خرید فرشی با طرح منحنی بیش از اشکال و طرح‌های هندسی توصیه می‌شود. به همین ترتیب، ترکیب منسوجات نرم برای مثال بالش‌های مخملی یا کرک دار می‌تواند محیط آرامش بخش‌تری را ایجاد کند. لمس سطوح نرم می‌تواند باعث ترشح هورمون اکسی توسین شود که اثر آرامش بخش دارد. به نوعی شما گیرنده‌های اکسی توسین را در دستان خود دارید.

 


۶- رایحه‌های خوب را اضافه کنید

الهام بخشیدن به خانه شما با رایحه‌ای دلپذیر می‌تواند حال و هوای شادی را ایجاد کند. نتیجه پژوهش‌های انجام شده در ایران نشان می‌دهد دارچین دارای اثرات ضد اضطراب و ضد افسردگی است. بنابراین، سعی کنید چوب دارچین و پوست پرتقال را روی اجاق گاز بجوشانید. همچنین، می‌توانید با روشن کردن شمعی معطر یا استفاده از یک اتومایزر با یک اسانس رایحه خوشی را در فضا ایجاد کنید. رایحه‌ای را انتخاب کنید که فضاهای باز را به شما یادآوری کند تا فضای کوچکتان بزرگتر به نظر برسد.

 ۷- کمی طبیعت اضافه کنید

براساس نتیجه مطالعه‌ای صورت گرفته در سال ۲۰۲۱ میلادی در دانشگاه کانکوک در کره افراد هنگام مشاهده گیاهان واقعی امتیازات بسیار بالاتری را در معیارهای راحتی، آرامش و خلق و خوی مثبت تجربه می‌کنند. بنابراین، اگر پنجره‌ای با منظره فضای سبز داشته باشید ایده‌آل است. با وجود این، شما می‌توانید با گیاهان آپارتمانی کمی طبیعت را نیز به داخل بیاورید. همچنین، می‌توان یک مزیت اضافه را نیز ذکر کرد: گیاهان واقعی باعث ایجاد اکسیژن در فضا می‌شوند و سبب خواهند شد تا در اتاق کم‌تر احساس گرفتگی کنید.