آنریل انجین (Unreal Engine) چیست؟ کاربرد آن در معماری؟

آنریل انجین (Unreal Engine) چیست؟ کاربرد آن در معماری؟

آنریل انجین (Unreal Engine) چیست؟

نرم افزار آنریل انجین (Unreal Engine) یک موتور بازی‌سازی پیشرفته است که توسط شرکت اپیک گیمز (Epic Games) به بازار عرضه شد و توانست به سرعت در بین کمپانی‌ها جایگاهی بیاید. این موتور بازی‌سازی در ابتدا در سال ۱۹۹۸ برای ساخت بازی‌های تیراندازی اول شخص معرفی شد، اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی امکانات جدیدی به آن اضافه شد و توانست در زمینه‌های مختلف تمام صنعت‌ها از جمله بازی‌های ویدئویی، واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR)، انیمیشن‌ها (تولید فیلم و تیزر تبلیغاتی) و همچنین برنامه‌های کاربردی معماری و شبیه‌سازی‌های علمی استفاده شود.

 

 

کاربرد آنریل انجین در معماری

اکنون موضوعی که می‌خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم این است که آنریل انجین چگونه می‌تواند به جامعه معماری کمک کند؟ چه امکاناتی دارد که توانسته تا این حد در زمینه معماری پیشرفت و طرفداران خود را پیدا کرده و تا حدودی رغیب سرسختی برای نرم افزارهای رندرینگ حرفه‌ای مانند corona و V-ray باشد؟

سال‌ها پیش با رونمایی آنریل انجین ۴، پیشرفت چشمگیری در رندرینگ لایو داشتیم. کیفیت بازی‌سازی به مراتب پیشرفت نمود و روند و فرآیند ساخت بازی آسان‌تر شد. مهم‌ترین ویژگی این نسخه که تحولی بزرگ ایجاد کرد، قابلیت برجسته‌ی light bake بوده که نورهای تابیده به اشیاء (object) را محاسبه می‌کرد و امکان کنترل کیفیت و دستیابی به نورپردازی یکپارچه‌ را فراهم می‌نمود.

به مرور زمان، با نهادینه شدن این تکنیک و موفقیت آن در پروژه‌های بزرگ، متخصصان رندر به این نتیجه رسیدند که می‌توان همین فرآیند را در پروژه‌های معماری نیز استفاده کرد. رندرینگ معماری نیز به نوعی مشابه بازی‌های کامپیوتری است که در آن واقع‌گرایی پروژه اولویت دارد. به همین سبب، کمپانی Epic Games تلاش کرد تا مانور تبلیغاتی بیشتری در زمینه معماری داشته باشد.

 

 

خصوصیات آنریل انجین

حال می‌خواهیم دلایل پیشرفت آنریل انجین در زمینه معماری و فاکتورهای مهم آن را که می‌توان به آن اتکا کرد مطرح کنیم:

۱-  ارتباط عالی با سایر نرم افزارهای سه بعدی مانند Max ، Sketch up و Blender

۲-  ارتباط نزدیک با کتابخانه Quixel بصورت رایگان

۳-  نورپردازی فیزیکال بی‌نظیر

۴-  رابط کاربری بسیار راحت و آسان

۵-  تکنولوژی AR و VR برای واقعیت افزوده

۶-  قابلیت مدلسازی و ویرایش

۷-  قابلیت ساخت انیمیشن با انواع دوربین‌های سینماتیک  

۸-  سرعت بالای رندرینگ و پردازش به صورت ریل تایم (Real-time)

این موارد ویژگی‌های کلیدی آنریل انجین هستند که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.