پلان ویلایی، از طراحی تا اجرا

پلان ویلایی، از طراحی تا اجرا


قطعا برای همه ما ویلاها همیشه حس خوب آسایش و آرامش را در ذهن تداعی می‌کنند، از همین رو معماران و سازندگان باید با نگاه درست و حرفه‌ای به شکلی طراحی پلان و ساخت ویلا را انجام دهند تا  حس آرامش و رفاهی که مصرف کننده به دنبال آن است به خوبی انتقال پیدا کند.
ویلاها معمولا بین یک تا نهایتا سه طبقه دارند و از هیچ سمتی محصور نیستند و به همین خاطر دست معماران در اجرای ایده‌های ناب بسیار باز است اما قبل از طراحی و پیاده سازی ایده‌ها بر روی پلان ویلا باید به چند نکته توجه داشت.
اولین کاری که قبل از شروع طراحی باید انجام داد، بازدید از زمینی است که قرار است ویلا در آن ساخته شود. در این بازدید باید مواردی مانند نوع خاک و میزان شیب زمین، بررسی آب و هوای منطقه، مسیرهای منتهی به زمین، چشم‌اندازها و موقعیت جغرافیایی آن مورد بررسی قرارگیرد تا در طراحی اصولی و هرچه بهتر ویلا بهترین عملکرد را داشته باشیم.
بعد از بازدید از زمین در مرحله بعدی باید طی یک جلسه مشاوره در خصوص مسائل اقتصادی و میزان بودجه و رفع نیازها و خواسته‌های کارفرما در مورد نوع معماری، متراژ زیربنا، تعداد اتاق‌ها و به طور کلی نحوه طراحی پلان ویلا به نتایج اولیه برسیم.
در مرحله سوم پروسه اصلی طراحی پلان ویلا با توجه به پروپوزال دریافتی از کارفرما و اصول فنی و مهندسی آغاز می‌شود و چند نمونه طرح کلی و اولیه در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد.
در این مرحله خیلی از نکات کلیدی و پر اهمیت در طراحی نهایی پلان ویلا مورد بررسی قرار می‌گیرد که در ادامه به چند نمونه از این موارد اشاره خواهیم کرد:


 جهت گیری درست در طراحی پلان ویلا


رعایت و انتخاب اصولی جهت قرارگیری ویلا در طراحی پلان قدم اول محسوب می‌شود. در صورت امکان جهت قرارگیری پلان ویلا باید طوری در نظر گرفته شود تا بتوان نور تمامی جهات جغرافیایی را در اختیار داشته باشیم اما اگر این امر میسر نبود بهتر است تا بیشترین بهره را از نور سمت جنوب ببرید.