نکات مهم در طراحی و ساخت خانه باغ چیست؟!

نکات مهم در طراحی و ساخت خانه باغ چیست؟!

برای اغلب افراد سرسبزی، درختان، گل و گیاه و به طور کل طبیعت جاذبه خاصی دارد. یکی از راه های همسو کردن نیازهای انسان و طبیعت، طراحی و ساخت خانه باغی روح نواز می باشد که می تواند ذهن ساکنان خود را از تشویش زندگی شلوغ دور کند و به آرامشی مطلوب برساند.
خانه باغ ساختمانی است متناسب با نیاز و امکانات مورد علاقه شما به همراه باغی بزرگ که می توانید انواع درختان، گل ها و گیاهان مورد علاقه خود را در آن بکارید و با طراحی و محوطه سازی، مکانی وصف ناپذیر برای سکونت داشته باشید. باغ ویلاها یکی از املاک پر طرفداری هستند که معمولاً در مناطق بکر و خوش آب و هوا مانند شهرهای استان مازندران وگیلان ساخته می شوند.
یک خانه باغ زیبا علاوه بر برآورده کردن نیاز و ایجاد آرامش برای شما، ارزش ملک شما را نیز بالا می برد.
در طراحی و ساخت خانه باغ مانند سایر موارد در ابتدا توجه به موقعیت جغرافیایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و همچنین باید از امنیت مالی کارفرما اطمینان حاصل کرد.
هزینه هایی که برای ساخت خانه در باغ باید در نظر گرفت شامل هزینه خرید مصالح و تجهیزات و هزینه های جانبی مانند هزینه اخذ مجوز، محوطه سازی، هزینه تاسیسات، تجهیزات امنیتی، هزینه ساخت استخر، روف گاردن و سایر می باشد.


عواملی که در میزان هزینه های ساخت یک خانه باغ تاثیر گذار است به شرح ذیل می باشد:
محل پروژه
متراژ کل محوطه
کیفیت متریال به کار رفته و انتخاب آنها با توجه به فضای داخلی و خارجی باغ
امکانات و تجهیزات مد نظر
متراژ بنا
سبک طراحی و ساخت

 

 

 

 

 

 

ساخت خانه باغ


باغ ویلا را می توان به صورت سنتی، کلاسیک و یا مدرن طراحی نمود. در هر کدام از این سبک ها، المان ها و کارایی مشابه می باشد و تنها جنس متریال های به کار رفته متفاوت است. در سبک مدرن شما می توانید خانه باغی لوکس و در عین حال ساده داشته باشید.
در طراحی خانه باغ ها، اشراف به مناظر و ویو محیط اطراف از اهمیت ویژه ای برخوردار است. می توان در این ساختمان ها پشت بام را به صورت ایوانی برای محل گپ و گفت طراحی نمود تا در کنار دوستان خود از خوردن چای و دورهمی و دیدن منظره اطراف لذت ببرید. گرچه در گذشته در مناطق باران خیز سقف ها به صورت شیروانی طراحی می شدند ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از عایق های ایزوگام و نانوبام مشکل نفوذ رطوبت برطرف گشته است و در صورت تمایل می توان از فضای بام خانه به عنوان روف گاردن و بهارخواب استفاده نمود.
استفاده از پنجره های قدی و سرتاسری در طراحی خانه باغ، ایده ای کارآمد می باشد تا بتوان از نمای سرسبز باغ لذت برد و فضایی روشن و دلباز درون خانه ایجاد کرد.
در خانه باغ ها به طور معمول متراژ حیاط بالا می باشد و به آسانی می توان امکانات مورد نیاز خود را در آن تعبیه نمود.
باغ آرایی و محوطه سازی یکی از مهم ترین چالش ها در طراحی و ساخت خانه باغ ها می باشند. در طراحی محوطه برای خانه باغ خلاقیت از مهم ترین گزینه ها می باشد. طراحی منحصر به فرد و خلاقانه محوطه خانه باغ این بنا را از دیگر ساختمان های موجود متمایز می نماید.
با توجه به ابعاد و فضای باغ و تقسیم بندی آن می توان ایده ها و المان های زیادی را طراحی و اجرا نمود. در ادامه فاکتور های مهمی که می توان در طراحی امکانات خانه باغ تعبیه شوند را بررسی می نماییم.

 


استفاده از گیاهان و کاشت درختان متنوع:


یکی از مهم ترین بخش ها در طراحی خانه باغ، ایده پردازی، طراحی و اجرای فضای سبز محوطه می باشد. در طراحی فضای سبز باغ ویلا، انتخاب و استفاده گیاهان و درختان مناسب با اقلیم و چیدمان آن حائز اهمیت می باشد. برای مثال در استان مازندران برای طراحی فضای سبز از درختان و گیاهان بومی شمال استفاده می شود. گیاهان پوششی و بوته ای برای محوطه سازی و زیرسازی، طراحی گرین وال (دیوار سبز) با استفاده از گیاهانی مانند آگلونما، پتوس، شفلرا و آنتوریوم، کاشت درختانی چون لاوسون، افرا، مگنولیا، اقاقیا، چنار و همچنین درختان میوه و درختچه هایی مانند شمشاد از جمله موارد مورد استفاده در طراحی محوطه خانه باغ می باشد.