محاسبه آنلاین هزینه ساخت ساختمان در سال 1403 (بصورت تقریبی)

نوع ساختمان

متراژ ساخت ساختمان (متراژ کل طبقات)

امکانات اضافی

مجری ساخت

محل پروژه

محوطه سازی (باغ و باغچه ای که نیاز به کف سازی و گل کاری داشته باشد)

کیفیت ساخت

هزینه ساخت

هزینه ساخت

امروزه، با توجه به گسترش شهرها و افزایش آپارتمان نشینی، ارتباط انسان‌ها با طبیعت به طور چشمگیری کاهش یافته است. این واقعیت باعث شده که تمایل به داشتن ویلاهایی در دل طبیعت به منظور رفع این نیاز روحی افزایش یابد. افرادی که زمین‌هایی در دل کوه‌ها، دشت‌ها، جنگل‌ها و سواحل دریا دارند، به فکر ساخت ویلا یا مسکنی در این مناطق افتاده‌اند. بر همین اساس، ابتدا، آن‌ها نیازمند طرحی کامل و استاندارد برای مسکن خود هستند و سپس این طرح را بر روی زمین خود به واقعیت می‌پیوندند. برای تهیه نقشه و اجرای پروژه، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کارفرماها، دانستن یک برآورد کلی از هزینه هاست تا بتوانند بر مبنای آن برنامه ریزی انجام دهند. (حداقل 10% تورم حین ساخت در کشور ایران)

گروه معماری نماپلان، همیشه سعی بر این داشته تا در صنعت ساختمان خدمات شایان ذکری ارائه دهد. در این بخش از سایت جدول‌هایی برای محاسبه و برآورد هزینه ساخت را بصورت آنلاین برای مخاطبین خود تهیه نموده تا به بهترین و آسان‌ترین شیوه، این چالش را برطرف کند. با مراجعه به بخش‌های مختلف این قسمت از سایت، شما می‌توانید موارد مورد نظر خود را با جزئیات انتخاب و در نهایت برآورد کل هزینه ساخت ساختمان خود را مشاهده کنید. در این صفحه می‌توانید با کلیک روی دکمه "مشاهده جزئیات برآورد هزینه ساخت"  آیتم‌های ابنیه، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی را در قالب یک جدول مشاهده نمایید و در صورت تمایل pdf آن را دانلود کنید.

 

عوامل تاثیرگذار بر هزینه ساخت ساختمان:

عوامل تاثیرگذار بر هزینه ساختمان بسیار متعدد است، به شمردن بخشی از این عوامل می‌پردازیم:

نقشه و طرح ساختمان ابتدایی‌ترین عاملی است که بر هزینه ساخت ساختمان تأثیر می‌گذارد، زیرا متراژ و تعداد طبقات بناها از جمله پارامترهای اولیه در برآورد مالی پروژه هستند. همچنین، شکل و فرم هندسی و ریخت شناسی پلان و حجم یک بنا نیز نقش مهمی در برآورد هزینه‌ها دارند.

آیتم‌های بعدی شامل نوع سازه و اسکلت‌ ساختمان و نوع متریال‌های استفاده شده در ساختمان می‌باشند که کیفیت و متراژ استفاده از آنها در تعیین هزینه نقش اساسی دارد. همچنین، استفاده از نیروهای اجرایی با توانمندی‌های متفاوت و مکان فیزیکی پروژه نیز از جمله عوامل تاثیرگذار در هزینه ساختمان است. زیرا این عوامل می‌توانند به واسطه بعد مسافت و جابجایی مصالح، هزینه‌های اضافی را به دنبال داشته باشند.

علاوه بر این موارد، شرکت فنی مهندسی که مسئول طراحی و اجرای بنا را به عهده دارد، نقش بسیار حیاتی در مدیریت بهینه هزینه‌های ساخت دارد. دفتر مهندسی باید از ابتدا تا انتها به صورت کامل همه جزئیات پروژه را مدیریت کند و با بهره‌گیری از بهترین روش‌ها و استراتژی‌ها، هزینه‌های ساخت را بهینه مدیریت کند تا پروژه به سرانجام برسد.
 

 

محاسبه آنلاین هزینه جواز ساخت

برای ساختن یک بنا در زمین روستایی یا شهری احتیاج به یک سری مدارک و مجوزهایی است که بتوان بطور قانونی آن را ساخت. جواز یا پروانه ساخت که از سمت شهرداری صادر می شود. برای محاسبه آنلاین هزینه جواز ساخت، شما باید ابتدا با شهرداری مربوطه تماس بگیرید و اطلاعات دقیقی در مورد الزامات و هزینه‌های مربوط به اخذ پروانه ساخت در منطقه مورد نظرتان را کسب کنید.

هزینه‌های مربوط به اخذ جواز ساخت شامل عوارض نوسازی، هزینه‌های مربوط به ارائه مدارک و نقشه‌های معماری و سازه، هزینه‌های مربوط به نظارت و اجرای پروژه توسط مهندسین و هزینه‌های مربوط به دیگر مجوزهای مورد نیاز می‌شود.

بعد از کسب اطلاعات مربوطه، می‌توانید از ابزارهای محاسبه آنلاین موجود در وبسایت‌های شهرداری یا وبسایت‌های مرتبط با مشاوره ساخت و ساز استفاده کنید تا مجموعه‌ای تقریبی از هزینه‌های اخذ جواز ساخت را بدست آورید. اما توجه داشته باشید که این محاسبات ممکن است تا حدودی تقریبی باشند و هزینه‌های دقیق باید از طریق مراجعه مستقیم به شهرداری مورد بررسی قرار گیرد.
 

 

کاهش 20 درصدی هزینه های ساخت ویلا

برای ساخت یک بنای  اصولی، آیتم‌های مختلفی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد تا به بهترین شکل به سرانجام رسد. مدیریت هزینه‌های ساخت و ساز برای ویلاهای مدرن دغدغۀ اصلی و مهم کارفرماها است. بار مالی سنگین و غیرضروری که بخاطر رعایت نکردن برخی مسائل مهم و حیاتی که به پروژه تحمیل می‌کند توجیه اقتصادی ساخت را از بین می‌برد. به همین دلیل در این متن، تیم نماپلان برای آگاهی رساندن به کارفرماها در کشور و کم کردن دغدغه‌های آنها، سعی در شفاف سازی این مساله کرده است.

مدیریت هزینه ساخت ویلا می تواند یک کار چالش برانگیز باشد، زیرا ساخت یک ملک سطح بالا اغلب شامل طیف وسیعی از فرآیندهای پیچیده و به هم مرتبط است. با این حال، با برنامه ریزی دقیق و توجه به جزئیات، می‌توان هزینه‌ها را تحت کنترل داشت و از تکمیل پروژه در حد بودجه اطمینان حاصل کرد. به همین خاطر در این مقاله به بررسی عواملی که باعث کاهش هزینه‌های ساخت ویلا  می‌شود می‌پردازیم.

 

1. طراحی و تهیه نقشه مهندسی و اصولی:

در ابتدای امر مهمترین عامل که باید بررسی شود؛ مرحلۀ تهیه نقشه و طرح پروژه است و باید طراحی و نقشه‌های دقیق و اصولی تهیه کرد. یعنی از نقطه شروع خلق پروژه تحلیل کامل صورت بگیرد و تمامی محدودیت‌ها و پتانسیل‌های پروژه بررسی شود.

برای ساخت ویلا که مرحله بعد از طراحی ویلا است، باید با همین دقت و ظرافت، مسائلی از قبیل اجرا و جزئیات اجرایی، ایمنی و تجهیز کارگاه، استفاده از متریال‌های نوین و متنوع، مدیریت مالی ساختمان و مدیریت زمانی ساخت بنا، استفاده از نیروهای متخصص و تعامل با کارفرما را رعایت کرد. که همگی این عوامل باعث مدیریت و بهینه کردن کیفیت اجرا و کاهش هزینه‌های ساخت می‌شود. به جنبه‌های دیگر طراحی و ساخت ویلا و یا بناهای دیگر با کاربری‌های متفاوت می‌پردازیم.

 

2. انتخاب تیم مناسب:

انتخاب تیم حرفه‌ای مناسب برای تحت کنترل نگه داشتن هزینه‌ها ضروری است. یک شرکت معماری  حرفه ای و با تجربه با برنامه ریزی دقیق و تسلط بر آیتم های اجرایی میتواند با موازی کاری‌ها و مدیریت پیمانکاران جز در طول پروسه ساخت هم هزینه‌های اجرایی را کاهش دهند و هم در زمان کمتری پیشرفت فیزیکی پروژه را بالا ببرند.

 

3. بودجه خود را مشخص کنید:

اولین قدم در مدیریت هزینه‌های ساخت و ساز، تعریف بودجه است. تعیین کنید که چقدر پول می‌خواهید برای پروژه خرج کنید و سپس به تیم معماری و مهندسی حرفه‌ای بسپارند که با توجه به بودجه شما طرح بهینه و با کیفیت و به روز طراحی کنند.

 

4. انتخاب مکان مناسب

انتخاب مکان مناسب ویلا برای استفاده اشخاص مختلف است. یعنی باید تحلیل درستی نسبت به خواسته کارفرما داشت که استفاده از ویلا برای کارفرماها به چه صورت است. آیا اقامت دائم می خواهند یا موقت. تعداد افرادی که از آن ویلا قرار است استفاده کنند چند نفر و به چه صورت است و یا اینکه اهل چه تفریحاتی هستند. علاقه‌مندی‌های آنها به چه چیزهایی است. از چه نوع آب و هوایی لذت می‌برند. امکانات ویلا تا چه اندازه برای کارفرما مهم می‌باشد یا رویکرد تجاری و فروش دارند یا کاملا استایل شخصی می‌خواهند. در مجموع باید همه این موارد را بررسی کرد و طبق این خواسته‌ها مکان مناسب برای کارفرما انتخاب و پیشنهاد کرد.

 

5. استفاده از مواد و متریال مناسب، مقرون به صرفه و البته نوین:

اگر چه کاهش هزینه‌ها با استفاده از متریال ارزان وسوسه انگیز باشد، اما در نهایت منجر به تحمیل هزینه‌های بیشتر در دراز مدت میشود. استفاده از مواد با کیفیت و بادوام به کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری در طول عمر بنا کمک می‌کند.

 

6. طراحی بر مبنای بهینه سازی مصرف انرژی

بکار بردن عایق کاری‌ها، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی کارآمد و همینطور کمک گرفتن از تیم طراحی برای ایجاد طرحی که بتواند نور خورشید، کوران و تهویه هوا را  بطور طبیعی و بهینه به ویلا دهد، همگی می‌توانند باعث کاهش هزینه‌های مصرف انرژی در طول عمر ویلا و زمان استفاده کردن از آن شود. آنها پلان‌ها، نقشه‌ها و چیدمان‌های کارآمد از فضای موجود که حداکثر استفاده را بتوان از آنها کرد را به کارفرماها و مخاطبین ارائه می‌کنند. طراحی بهینه واستفاده حداکثری از فضاها (یعنی پرت فضایی نزدیک به صفر) را طرح می‌کنند. در نتیجه همین امر باعث می‌شود تا هزینه کردن برای فضاهای پرت و نامطلوب به کمترین حد ممکن برسد.

 

7. رعایت قوانین و مقررات:

خلق کردن یک بنای خوب که در چارچوب قوانین و مقررات مربوط به ساختمان در منطقه خود صورت گیرد، مانع از پرداخت جریمه‌هایی از قبیل تخلف کردن در سرانه ساخت، اخذ پروانه ساخت و مدت زمان اعتبار آن، رعایت نکردن مسائل مربوط به قوانین همسایگی‌ها، ارتفاع ویلا با توجه به قوانین منطقه و غیره شود.

هنر یک تیم طراحی خوب در این است که در قالب مقررات و چارچوب شهری بتواند پروژه‌ای هنرمندانه، خلاقانه و با کیفیت فضایی و زندگی بالا خلق کند.

 

8. رعایت مسائل ایمنی و اجرای اصولی در طول ساخت:

لحاظ کردن آیتم‌های ایمنی در طراحی و ساخت ساختمان که از حوادث و اتفاقات غیرقابل پیش بینی (مثل آتش سوزی، آب گرفتگی، تخریب توسط باد، برف، زلزله و ...) جلوگیری می‌کند که مشمول جریمه‌های سنگینی بعد از حادثه نشد.

 

9. استفاده از آیتم‌هایی که باعث بیشتر شدن سرعت ساخت بنا شود:

استفاده از اجزای پیش ساخته مانند سیستم‌های دیوار مدولار یا بتنی پیش ساخته، ساخت استراکچرهای مدنظر در کارگاه نه در محل پروژه، سبک سازی، خشک سازی و غیره همگی باعث کاهش هزینه‌های مالی و زمانی در ساخت بناها می‌شوند.

 

10.  اجتناب از تغییرات در طراحی و تصمیمات آنی در طول انجام پروژه

تغییرات در طراحی در طول فرایند ساخت و ساز میتواند به طور قابل توجهی هزینه‌های اجرا را افزایش دهد. لذا قبل از شروع پروسه ساخت ویلا  با یک تیم معماری و مهندسی حرفه ای کار کنید. یک تیم معماری خوب به تمامی ابعاد تحلیل و آنالیز جنبه‌های مختلف طراحی و ساخت اشرافیت دارند و به همه جوانب از قبل فکر می‌کنند و بعد طراحی را آغاز می‌کنند. در نتیجه هنگام پروسه ساخت بنا تردید و دودلی بوجود نخواد آمد و پروژه عین طرح اجرا می‌شود.

 

11. استفاده از مواد با کیفیت بالا:

اگرچه ممکن است کاهش هزینه‌ها با استفاده از مواد ارزان‌تر وسوسه انگیز باشد، اما در نهایت منجر به هزینه‌های بالاتر در دراز مدت می‌شود. استفاده از مواد باکیفیت و بادوام می‌تواند به کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیر در طول زمان کمک کند.

 

12. نظارت بر پیشرفت:

نظارت منظم بر پیشرفت پروژه ساخت و ساز می‌تواند به شما در شناسایی هزینه‌های اضافی قبل از وقوع کمک کند. با سازنده خود برای ایجاد یک برنامه گزارش دهی منظم کار کنید و گزارش‌های پیشرفت را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که پروژه در مسیر خود قرار دارد.

 

13. برنامه ریزی برای برای حوادث احتمالی:

حوادث غیر منتظره می‌تواند در طول فرایند ساخت و ساز رخ دهد، مانند آب و هوا و شرایط جوی، کمبود مواد و مصالح، شرایط پیش بینی نشده سایت، زمین ویلا، اخذ مجوزها، تخصیص بودجه، زمان بندی پیشرفت فیزیکی پروژه، موازی کاری‌هایی که باعث نشود پروژه تعطیل شود و از این قبیل مسائل. برنامه ریزی برای موارد احتمالی با کنار گذاشتن یک بودجه اضطراری می‌تواند به مدیریت هزینه‌های غیر منتظره بدون تاثیر بر بودجه کلی کمک کند.

با رعایت این نکات، می‌توانید به طور موثر هزینه‌های ساخت و ساز ویلای مدرن خود را مدیریت کنید و اطمینان حاصل کنید که پروژه شما به موقع و در حد بودجه تکمیل می‌شود.

 

 

جهت مشاهده رزومۀ طراحی و پروژه‌های اجرایی ویلا و ساختمان‌های گروه معماری نماپلان به لینک‌های روبرو مراجعه نمائید: رزومه نماپلان - ساخت ویلا

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ

 • شهروز اخوان 1402/12/16-08:28:10

  هزینه ساخت هر متر مربع

  پاسخ
  بین 12 تا 15 میلیون تومان برای هر مترمربع
 • حمیدرضا مرادی 1402/10/19-14:52:41

  سلام و روز بخیر هزینه احداث ساختمان 11 طبقه با متراژ 45000متر مربع به صورت کلی و تفکیک مرحله اسکلت و اتمام کار چقدر است

  پاسخ
 • ramin 1402/09/23-21:11:56

  سلام وخسته نباشید لطفا میشه بگید درساخت ویلا استخر سرپوشیده چگونه محاسبه میشه

  پاسخ
 • محسن موسائی فراهانی 1402/09/17-22:03:17

  تعداد طبقات با پیلوت وارد شود یا بدون پیلوت

  پاسخ
  بدون پیلوت
1
دستاوردهای ما
تعداد بازدید ها 960,199+ تعداد بازدید ها
تعداد پروژه‌های انجام شده 421+ تعداد پروژه‌های انجام شده
شهرهای تحت پوشش 800+ شهرهای تحت پوشش
فالوئرهای اینستا 10.7K+ فالوئرهای اینستا
faq
سوالات متداول
نماپلان
معرفی نماپلان
 • تفاوت پروژه‌های اصلی و رایگان (کارآموزی) چیست؟

  پروژه‌های اصلی، پروژه‌‌هایی هستند که توسط طراحان مجرب تیم نماپلان و طبق خواسته‌های کارفرمایان متعدد طراحی شده و به مرحله اجرا رسیده است. پروژه‌های رایگان (کارآموزی)، پروژه‌هایی هستند که توسط تیم ورکشاپ (کارآموزان) نماپلان طراحی شده است که شرکت نماپلان، اجرای این پروژه ها را توصیه نمیکند.

 • طرح های سایت نماپلان از کجا آمده اند؟

  طرح های سایت نماپلان طی سال های کاری و حرفه ای که تیم مهندسی آنها را طراحی و اجرا کرده است شکل گرفته اند. پروژه هایی که هرکدام کارفرمایان مخصوص به خود را داشته اند و در نهایت خلق شده اند.

 • هزینه های ساخت طرح های سایت چقدر است؟

  برآورد قیمت ساخت هر کدام از نقشه ها با توجه به آیتم های زیر متفاوت می باشند. 1. متراژهای مختلف 2. پرکار و یا کم کار بودن بناها 3. طراحی سازه های معمول یا خاص 4. کیفیت ساخت با توجه به توان مالی کارفرما که میتواند ضعیف، متوسط و یا لوکس باشد. در صفحه جزئیات هر پروژه ای در قسمت "پیشنهادات ما برای شما" با کلیک روی گزینه "برآورد هزینه ساخت این ویلا"، میتوانید با توجه به خواسته های خود آیتم های مختلف ساخت را تغییر دهید و برآورد تقریبی قیمت را مشاهده کنید. حتی میتوانید ریز آیتم های ساخت را مشاهده و در صورت لزوم بصورت pdf دانلود کنید.

 • به عنوان مشتری برای ساخت ویلای خودتان به چه نقشه هایی نیاز دارید؟

  شما به عنوان مشتری برای ساخت یک بنا (ویلا و آپارتمان) به نقشه های متعددی اعم از نقشه های معماری و نقشه های سازه ای اجرایی و طراحی نما احتیاج دارید تا بتوانید در محل پروژه، پلان ها و نما را باهم مطابقت داده تا طبق نقشه های اجرایی ملک خود را بسازید.

تجربه مشتریان ما
آقای مهندس نصیری
آقای مهندس نصیری

با تشکر از جناب آقای مهندس ارجمندی که با سعه صدر پاسخگوی تمامی سوالات بودند

 • پشتیبانی
  5
 • اخلاق حرفه ای
  5
 • کیفیت طرح نهایی
  5
 • معرفی به دوستان
  5
 • مدیریت زمان
  5
جناب دکتر تبریزی
جناب دکتر تبریزی

مهندس بخشیان با صبر و حوصله و اخلاق خوب شون در این پروژه بسیار به ما کمک کردند.

 • پشتیبانی
  5
 • اخلاق حرفه ای
  5
 • کیفیت طرح نهایی
  5
 • معرفی به دوستان
  5
 • مدیریت زمان
  5
جناب آقای نبی زاده
جناب آقای نبی زاده

کارها بسیار عالی و زیبا

 • پشتیبانی
  5
 • اخلاق حرفه ای
  5
 • کیفیت طرح نهایی
  5
 • معرفی به دوستان
  5
 • مدیریت زمان
  5
جناب دکتر تبریزی
جناب دکتر تبریزی

مهندس بخشیان بسیار با صبر و حوصله و حرفه ای بودند و بسیار از اخلاق خوب شون در کار رضایت داشتیم

 • پشتیبانی
  5
 • اخلاق حرفه ای
  5
 • کیفیت طرح نهایی
  5
 • معرفی به دوستان
  5
 • مدیریت زمان
  5
جناب آقای نوروزی
جناب آقای نوروزی

ممنون از پرسنل خوب و کاربلد شرکت. برخورد درست و پاسخگو بودن و تعهد کاری در برخورد با مشتری کاملا مشهود بود.

 • پشتیبانی
  4
 • اخلاق حرفه ای
  5
 • کیفیت طرح نهایی
  5
 • معرفی به دوستان
  5
 • مدیریت زمان
  4
جناب مهندس کارگر
جناب مهندس کارگر

باتشکر از مجموعه عالی نماپلان...از زحمات و پشتیبانی های شما و همه همکاران در مجموعه کمال تشکر را دارم.

 • پشتیبانی
  5
 • اخلاق حرفه ای
  5
 • کیفیت طرح نهایی
  5
 • معرفی به دوستان
  5
 • مدیریت زمان
  5
NamaPlan اینستاگرام @Namaplan
NamaPlan