تاثیر معماری اقامتگاه ها در بوم گردی

تاثیر معماری اقامتگاه ها در بوم گردی

امروزه با توجه به فضای پرتنش و استرس زای زندگی و مشاغل افراد، گردشگری، بوم گردی و سفر به طبیعت جزء ملزومات زندگی بشر گردیده است.
در کنار چندین اولویت افراد برای ترغیب به مسافرت، انتخاب اقامتگاه و محل اسکان در جایگاه قابل توجهی قرار دارد.
اقامتگاه های بومی برای میزبانی مسافرانی است که به طبیعت، محیط زیست و سبک سنتی علاقه دارند.
ایجاد اقامتگاه های مناسب در مکان مناسب می تواند تا حد درخور توجهی به جذب مسافران کمک کند. یک اقامتگاه مناسب می تواند ابزاری برای شناساندن فرهنگ و هنر کشور، استان ومناطق مختلف باشد و علاوه بر آن می تواند به تبادل فرهنگ، معرفی صنایع دستی، معرفی آداب و رسوم و نوع معماری منطقه کمک کند.
اقامتگاه های بوم گردی شامل هتل های سنتی، مسافرخانه های سنتی، کلبه های چوبی و... می باشد در نتیجه یکی از چالش هایی که امروزه می توان به آن پرداخت اصول معماری است که در این نوع اقامتگاه ها وجود دارد. یکی از اصول مورد توجه در این باب این است که معماری بنا باید با بافت و فرهنگ آن منطقه هماهنگ باشد.
از مهم ترین شاخص های اقامتگاه از منظر معماری می توان فیزیک بنا، طراحی داخلی متناسب با معماری آن منطقه، ایجاد فضای بیرونی هماهنگ با بافت منطقه، توجه به اصول زیبا شناختی و توجه به اقلیم نام برد.
استفاده از متریال های سنتی وساده و در عین حال زیبا در ساخت این بنا ها می تواند تاثیر به سزایی در جذب گردشگر و حتی هنرمندان داشته باشد.
از دیگر موارد قابل توجه ، دکوراسیون و طراحی داخلی این بنا هاست که میتوان با طراحی های حرفه ای و خلاقانه به آن پرداخت.
یکی ازمواردی که به عنوان اقامتگاه پرطرفدار می باشد کلبه چوبی است.کلبه های چوبی به واسطه اینکه بخشی از طبیعت به حساب می آیند و متریال ساخت آن برخاسته از طبیعت است می توانند برای علاقه مندان به طبیعت جذابیت دو چندانی داشته باشند.
با وجود خستگی های روزمره و تنش های موجود، پناه بردن به طبیعت و اسکان در یک کلبه چوبی در دل طبیعت برای مدتی کوتاه، می تواند از میزان فشارهای روانی افراد کاسته و برای علاقه مندان روح نواز باشد.
 


برای مثال دودانگه و یا کیاسر از توابع چهاردانگه شهرستان ساری به عنوان بهشتی سرسبز در استان مازندران از مناطقی است که دارای اقامتگاه سنتی و کلبه های چوبی است که هرساله تعداد زیادی از بوم گردان را به خود جذب می کند و رضایت خاطر میهمانان خود را به ارمغان می آورد.
این مناطق به لحاظ آب و هوا، طبیعت بکر و مناظر دیدنی در اولویت انتخاب مسافران قرار دارد و معماری و طراحی هوشمندانه یک اقامتگاه، متناسب با اقلیم و فرهنگ منطقه می تواند پیشرفت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

 


سخن آخر:
در کنار ساختمان ها و ویلاهای لوکس و مدرن هنوز هم فضاهای سنتی و آرامبخش می تواند جذابیت لازم را برای افراد داشته باشد و با توجه به قدمت دیرینه معماری سنتی در کشورمان می تواند یادآور خاطرات گذشته باشد.
تصور اقامت در کلبه ای سنتی در دل جنگل و هم آغوشی با طبیعت و صدای پرندگان، روح آدمی را نوازش می دهد و وسوسه انگیز می باشد.

منبع: کهن سازندگان

دستاوردهای ما
تعداد بازدید ها +878,377 تعداد بازدید ها
تعداد پروژه‌های انجام شده +398 تعداد پروژه‌های انجام شده
شهرهای تحت پوشش +800 شهرهای تحت پوشش
فالوئرهای اینستا +10.6K فالوئرهای اینستا
faq
سوالات متداول
نماپلان
معرفی نماپلان
 • تفاوت پروژه‌های اصلی و رایگان (کارآموزی) چیست؟

  پروژه‌های اصلی، پروژه‌‌هایی هستند که توسط طراحان مجرب تیم نماپلان و طبق خواسته‌های کارفرمایان متعدد طراحی شده و به مرحله اجرا رسیده است. پروژه‌های رایگان (کارآموزی)، پروژه‌هایی هستند که توسط تیم ورکشاپ (کارآموزان) نماپلان طراحی شده و قابل اجرا می‌باشد.

 • طرح های سایت نماپلان از کجا آمده اند؟

  طرح های سایت نماپلان طی سال های کاری و حرفه ای که تیم مهندسی آنها را طراحی و اجرا کرده است شکل گرفته اند. پروژه هایی که هرکدام کارفرمایان مخصوص به خود را داشته اند و در نهایت خلق شده اند. کل پروژه ها بصورت آرشیو و یکجا در سایت بارگذاری شده اند تا در اختیار مخاطبین قرار گیرند.

 • هزینه های ساخت طرح های سایت چقدر است؟

  برآورد قیمت ساخت هر کدام از نقشه ها با توجه به آیتم های زیر متفاوت می باشند. 1_متراژهای مختلف 2_پرکار و یا کم کار بودن بناها 3_طراحی سازه های معمول یا خاص 4_کیفیت ساخت با توجه به توان مالی کارفرما که میتواند ضعیف، متوسط و یا لوکس باشد.

 • به عنوان مشتری برای ساخت ویلای خودتان به چه نقشه هایی نیاز دارید؟

  شما به عنوان مشتری برای ساخت یک بنا (ویلا و آپارتمان) به نقشه های متعددی اعم از نقشه های معماری و نقشه های سازه ای اجرایی و طراحی نما احتیاج دارید تا بتوانید در محل پروژه، پلان ها و نما را باهم مطابقت داده تا طبق نقشه های اجرایی ملک خود را بسازید.

تجربه مشتریان ما
اینستاگرام @Namaplan